czwartek, 7 kwietnia 2011

DOLINA YOSEMITE

Odwiedziłam Yosemite i do dziś wzdycham z zachwytu. Z kilkusetmetrowych granitowych skał na dno zielonej, pokrytej łąkami i lasami doliny spadają malownicze wodospady. Można się zakochać w tych przepięknych widokach, w tej grze świateł, w tej wilgotności powietrza.
12-kilometrowy kanion w Parku Narodowym Yosemite to najpiękniejsza część gór Sierra Nevada. Park słynie z czarnych niedźwiedzi i wiekowych sekwoi. Najwięcej sekwoi rośnie w lasach Wawona i Mariposa. Najstarsze z drzew może mieć nawet 2700 lat. Rosną tam również dorodne jodły, sosny, dęby i cedry. Nad drzewami górują granitowe bloki skalne: El Capitan, Cathedral Rocks, Lambert Dome i inne.
Najbardziej podobał mi się największy z wodospadów – Yosemite. Ma on aż 739 metrów wysokości.Indianie Miwok uważali ten wodospad za magiczny. Piękny jest również Koński ogon , który słynie z romantycznych widoków zachodzące go słońca. U podnóża wodospadu Wiosennego w mgiełce wody tworzą się najpiękniejsze tęcze.
W dolinie żyją lisy, świstaki, jelenie, kojoty i niedźwiedzie czarne. W parku o powierzchni 3000 kilometrów kwadratowych mieszka około 500 niedźwiedzi.
W ostatnich latach przyjeżdża tu ponad 2,6 miliona turystów i zachwyca się niesamowitymi widokami.

1 komentarz: