czwartek, 7 kwietnia 2011

PARK NARODOWY MANU

Dżungla pod Andami. Próżno szukać drugiego tak zróżnicowanego biologicznie miejsca na Ziemi. W amazońskiej dżungli na kilku hektarach żyje ponad 2000 gatunków zwierząt (w tym 1000 gatunków ptaków) i rośnie 300 gatunków drzew. Ale Park Narodowy Manu obejmuje nie tylko wilgotną dżunglę. W jego obrębie są również suche i chłodniejsze obszary wyżynne na wschodnich zboczach Andów (do wysokości 4000m n.p.m.). Schodząc z mglistych szczytów mija się błękitne jeziora. Dalej rosną ogromne paprocie, a jeszcze niżej jest gęsty deszczowy las z bambusami i palmami.
Manu jest do dziś jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie występują nieopisane i nienazwane jeszcze gatunki roślin i zwierząt. W parku Manu żyją między innymi: jaguary, kajmany, leniwce, tapiry, mrówkojady, tukany, kolibry i andyjskie niedźwiedzie.
Jednym z ważniejszych badaczy przyrody w okolicach Manu był Polak – Jan Kalinowski. Jego syn Celestino miał wielki udział w utworzeniu w 1973 roku parku narodowego.

Park Narodowy Manu jest idealnym siedliskiem dla zwierząt – gęste lasy deszczowe z licznymi strumieniami i starorzeczami gdzie łatwo zaczaić się na ofiarę. Park jest jednym z najbogatszych pod względem przyrodniczym rejonów Nowego Świata. Od 1987 roku wchodzi w skład Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO.

1 komentarz:

  1. Jadę tam koniecznie. Dla takich miejsc warto żyć i pracować, aby muc tam pojechać i zobaczyć.

    OdpowiedzUsuń