niedziela, 15 maja 2011

Hortulus Dobrzyca

Wybrałam się do pięknego miejsca w Dobrzycy pod Koszalinem do ogrodów tematycznych.

Hortulus to obszerny kompleks zawierający jedyne ogrody tematyczne w Polsce udostępnione do zwiedzania.
Ogrody są podzielone tematycznie. Są wśród nich ogrody klasyczne: japoński, francuski, śródziemnomorski oraz te związane ze środowiskiem: ogród kamienny, skalny i wodny. Są też ogrody użytkowe, jak ziołowy, czy warzywny.

Dużą grupę stanowią ogrody zmysłów, zaprojektowane w stylu angielskim. Wśród nich są te, które pobudzają głównie wzrok - to ogrody barw: biały, niebiesko-żółty, lila-róż, purpury i ognia, słoneczny oraz ogród cienia.

Wiele należy do grupy ogrodów zmysłu powonienia. Najlepszym w tej grupie jest ogród pachnący, w którym zgromadzono rośliny o wonnych kwiatach, liściach, pędach a nawet korzeniach. W tej grupie ogrodów są też trzy różne ogrody ziołowe oraz wspaniałe rosarium, bardzo atrakcyjne szczególnie w okresie letnim.

Ciekawą grupę stanowią ogrody dźwięku (zmysłu słuchu), w których gra cisza..., szelest..., szum.... To ogród traw oraz ogród wodny.

Obecnie kwitną w ogrodzie piwonie drzewiaste, które pięknie wyglądają i pachną.


Polecam wszystkim to miejsce. Warto tam wybrać się parę razy w roku, o różnych porach, gdyż zmienia się krajobraz i kwitną inne rośliny w danym czasie. Obecnie jest jeszcze sezon na tulipany i można podziwiać piękne dywany z tych kwiatów.

http://www.wellbiznes.info/gosiakarpik

1 komentarz:

  1. Piękne te piwonie drzewiaste. Urzekają swym pięknem. Muszę takie mieć u siebie w ogrodzie. Muszę tam pojechać do tych ogrodów.

    OdpowiedzUsuń