środa, 18 maja 2011

PODZIEMNA METROPOLIA – KOPALNIA SOLI – WIELICZKA.

Kopalnia soli w Wieliczce to jedyny zakład górniczy na świecie, który działa bez przerwy od średniowiecza. To najstarsze w Polsce przedsiębiorstwo solne przez wiele wieków zapewniało krajowi bogactwo. Dzisiaj jest jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów z całego świata polskich zabytków kultury. Podziemną część Wieliczki tworzy prawie 300 km chodników i ok. 3 tys. komór dziewięciu poziomach schodzących do głębokości 327 m. Do zwiedzania przygotowano 3,5- kilometrowy odcinek położony na głębokości od 64 do 135 m. Wspomnienia z tej wycieczki na długo pozostają w pamięci.
Oryginalne wyrobiska (szyby, chodniki, komory eksploatacyjne, jeziora), jak też prawdziwe maszyny i sprzęty umożliwiają zapoznanie się z etapami rozwoju techniki górniczej w minionych czasach. W wielu miejscach widać solne rzeźby i płaskorzeźby wykonane przez dawnych gwarków. Te niecodzienne ekspozycje sprawiają, że bardzo łatwo wyobrazić sobie pracę, życie oraz wierzenia górników sprzed kilku wieków. Podczas zwiedzania można wysłuchać bardzo ciekawych opowieści przewodników. Kręte korytarze, wspaniałe kaplice i podziemne jeziora stanowią o nieco niesamowitym uroku tego miejsca.
W podziemiach co tydzień organizowane są msze święte, często specjalne śluby, bale sylwestrowe, konferencje i bankiety, pokazy rzeźbienia w soli, koncerty a nawet różne imprezy sportowe i integracyjne. W ogromnym kompleksie pomieszczeń na głębokości 125 m działają sklepy z pamiątkami, poczta i znakomita restauracja. Można korzystać z telefonów komórkowych i bezprzewodowego internetu.
Do najbardziej urokliwych miejsc kopalni należy Kaplica św. Kingi. Ta wyjątkowa galeria sztuki solnej powstała w miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się ogromna bryła zielonej soli. Przepiękna komora ma ok. 55 m długości, ok. 17 m szerokości i ok. 10 m wysokości, oświetlają ją niezwykłe żyrandole z kryształków soli, a ściany są zdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny biblijne autorstwa górników-rzeźbiarzy. Wielkie wrażenie wywiera również komora Erazma Barącza. Znajduje się tu piękne, połyskujące na zielono jezioro o głębokości 9 m. Ogromny filar solny chroni dawne wyrobisko przed zapadnięciem. W XIX w. eksploatowano w tym miejscu zieloną sól.
Pod ziemią znajduje się również Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy. W komorze Jezioro Wessel, 135 m pod ziemią, leczy się alergików, osoby ze schorzeniami górnych i dolnych dróg oddechowych, a także z chorobami skóry i zaburzeniami metabolicznymi. Dal nich przebywanie w tej części wielickiej kopalni jest szczególnie zdrowe, dzięki dużej zawartości w powietrzu chlorku sodu oraz jonów magnezu i wapnia. Odbywają się tu 6,5-godzinne ćwiczenia rehabilitacyjno-lecznicze, które opierają się na specjalnie opracowanej gimnastyce oddechowej.
Zapraszam wszystkich do Wieliczki, gdyż wspomnienia w tej wycieczki na długo pozostaną w pamięci i chętnie będziecie tu wracać.
http://www.wellbiznes.info/gosiakarpik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz